Free songs
header_good

Chameleon wzbogaca SBB

Wiodąca w Serbii telewizja Balkan TV i szerokopasmowy dostawca Serbian Broadband integruje platformy WISI w swoich 24 stacjach czołowych.

Innowacja na rynku Balkans TV nosi nazwę: Serbia Broadband (SBB). Najbardziej rozwijająca się w ciągu ostatnich 10 lat na rynku serbskim firma medialna z siedzibą w Belgradzie oferuje szeroki zakres usług multimedialnych. Za SBB stoi silna United Group (przychody z 2012 roku: 180 mln EUR). Początki SBB sięgają roku 2007, kiedy to Mid Europa Partners kupił SBB. Następnie SBB nabył Telemach ze Słowenii i tak stopniowo w procesie strategii kup i buduj, powstała Telemach Bosnia. W czasie niedostępnego w całym regionie dopasowania za pomocą kabla i DTH, United Group zyskały reputację dostarczania najbardziej atrakcyjnych treści na ich rynku na wszystkich dostępnych urządzeniach i we wszystkich formatach. Wysokiej jakości oprogramowanie zostało połączone z atrakcyjną ofertą sprzedaży powiązanej ze wsparciem innowacyjnych i niezawodnych technologii. United Group oferuje także usługi głosowe i danych dla małych, średnich i dużych firm w regionie. Dziś ma 1500 pracowników, zarządza siecią światłowodową o łącznej długości 10500 km, posiada 1,2 miliona gospodarstw domowych podłączonych kablowo oraz 1,65 miliona abonentów.

Lider wśród dostawców sieci kablowych, IP i satelitarnych.

Dziś SBB jest największym dostawcą cyfrowej i analogowej telewizji kablowej, z udziałem rynkowym wysokości 50% i więcej niż 700 000 subskrybujących gospodarstw domowych w Serbii. Prowadzi także Total TV obsługiwaną za pośrednictwem pozycji orbitalnej Eutelsat 16° East, wiodącą platformę DTH dla telewizji satelitarnej Pay-TV dla więcej niż miliona gospodarstw domowych w Serbii i okolicznych rynków Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Słowenii i Chorwacji, choć tam nie jest nazywana Total TV. Innym biznesem SBB jest internet szerokopasmowy. Firma zaczęła oferować kablowy dostęp do internetu o prędkości 128 kbps w 2002 roku. Obecnie oferuje najszybszą usługę kablowego internetu na rynku z prędkością pobierania do 100 Mbps i wysyłania 4 Mbps. Od ubiegłego roku firma dostarcza również usługi stałych linii telefonicznych.

Inwestycja w stacje czołowe WISI Chameleon

SBB nieustannie inwestuje w swoje systemy i struktury kablowe. W 2012 i 2013 roku SBB wyposażyło swoje 24 telewizyjne stacje telewizji kablowej w stacje czołowe WISI Chameleon. W procesie tym zostało rozmieszczonych ponad 400 modułów, serwujących w pełni elastyczne kombinacje kanałów PAL i QAM do poszczególnych miast. Strumienie TV jest realizowana przez IP i wspierana przez lokalne systemy antenowe.


Srdjan Durdjevic


Srdjan Durdjevic, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w SBB, omawia z Cable!Vision Europe International, plany dystrybucji IP przy pomocy rozwiązań WISI:

Cable!Vision Europe: Ile kanałów TV oferujecie analogowo i ile cyfrowo ?

Srdjan Durdjevic: Oferta SBB składa się z 66 kanałów analogowych i 172 cyfrowych, w tym 26 kanałów HD. Nasza platforma satelitarna Total TV oferuje 191 kanałów, w tym 76 niekodowanych.

Cable!Vision Europe: Dlaczego wciąż oferujecie rozwiązania analogowe w Serbii ?

Srdjan Durdjevic: Wielu naszych abonentów nadal korzysta z naszej oferty analogowej. Jednak dzięki korzyściom, które zapewnia TV cyfrowa, coraz więcej ludzi bierze niektóre z naszych pakietów D3. Dążymy do pełnej cyfryzacji, ale wciąż chcemy najpierw edukować społeczeństwo o wszystkich korzyściach płynących z lepszych usług i funkcjonalności telewizji cyfrowej.

Cable!Vision Europe: Czy łączycie swoją ofertę telewizji kablowej z usługami triple play ?

Srdjan Durdjevic: : Tak, oferujemy naszym klientom wszystkie trzy usługi: TV cyfrową, Internet i linie telefoniczne.

Cable!Vision Europe: Jaka infrastruktura kablowa SBB działa dla gospodarstw domowych w Serbii ? Czy jest to mieszanka infrastruktury opartej na kablu koncentrycznym i sieci IP ?

Srdjan Durdjevic: Jest to standardowa kablowa infrastruktura HFC, która jest używana do dostarczania telewizji analogowej, DVB-C broadcast, DVB-C unicast i usług kablowych EuroDOCSIS 2.0 / 3.0.

Cable!Vision Europe: Jaką rolę odgrywają struktury FTTx dla SBB i gdzie działają tego typu infrastruktury ?

Srdjan Durdjevic: W zeszłym roku wdrożyliśmy próbne FTTB używając WISI mikro LR82. Wdrożyliśmy także FTTB na istniejącej sieci HFC zastępując linie koncentryczne z włóknem światłowodowym i faktycznie topologię włókna do ostatniego wzmacniacza. Dzięki temu obsługujemy 10 000 gospodarstw domowych nową usługą światłowodową.

Cable!Vision Europe: W co zainwestowaliście w ciągu ostatnich dziesięciu lat w swoją infrastrukturę kablową i IP ?

Srdjan Durdjevic: SBB rozpoczęła w 2002 roku swoją budowę od podstaw i poprzez akwizycje innych mniejszych operatorów kablowych, którzy dziś są zintegrowani w nasz system SBB. Od początku podążamy za koncepcją wdrożenia Deep Fiber HFC.

Cable!Vision Europe: Ile regionalnych klastrów obsługujecie w Serbii ?

Srdjan Durdjevic: Obecnie jesteśmy obecni w 27 największych miastach Serbii. Działamy w ponad 60 POP lokalizacjach: stacje czołowe, Huby i lokalne stacje czołowe z 2000 węzłów optycznych.

Cable!Vision Europe: Wyposażyliście 24 regionalne stacje czołowe w system Chameleon. Czy te stacje czołowe są skoncentrowane w niektórych dużych miastach czy też są one rozłożone w Serbii ?

Srdjan Durdjevic: Obecnie jesteśmy w trakcie procesu instalacji. Stacje czołowe umieszczone są w dużych miastach, ale miasta te znajdują się we wszystkich częściach Serbii.

Cable!Vision Europe: Dlaczego zdecydowaliście się na system WISI Chameleon ?

Srdjan Durdjevic: System WISI Chameleon zapewnia nam elastyczność i wymienność różnych sygnałów wejściowych. Do tego jest łatwy w obsłudze i konfiguracji.

Cable!Vision Europe: Jaką rolę odgrywa Chameleon w waszej ogólnej koncepcji infrastruktury kabel/IP ?

Srdjan Durdjevic: Najczęściej uzywamy modułów Chameleon jako stacji czołowej do kablowej telewizji analogowej. Ponieważ mamy nasze stacje czołowe podłączone do sieci IP/MPLS, moduły Chameleon są rozmieszczone jako konwertery IP do PAL.

Cable!Vision Europe: Jak korzystacie z elastyczności usług oferowanej przez stacje Chameleon ?

Srdjan Durdjevic: Główną funkcją modułów Chameleon w naszych stacjach czołowych jest konwersja IP do PAL. Ale istnieją także inne sygnały wejściowe (DVB-S, DVB-T2), dają nam możliwość tworzenia mocnych scenariuszy alternatywnych, w ciągu kilku lat, telewizja analogowa zostanie wyłączona i możliwość relokacji użytkowania kameleonów jest dla nas kolejną korzyścią.


SBB


Cable!Vision Europe: Co było najbardziej znaczącym wyzwaniem przy implementacji Chameleona ?

Srdjan Durdjevic: Nie mieliśmy do czynienia z większymi problemami podczas realizacji.

Cable!Vision Europe: Czy inwestycja w systemy Chameleon jest częścią większej modernizacji waszych stacji czołowych i infrastruktur sieciowych ?

Srdjan Durdjevic: SBB nieustannie modernizuje swoje infrastruktury i zasoby sieciowe. Po stronie HFC mamy modernizację CMTS, aby na bieżąco monitorować ruch sieciowy klientów. Segmentujemy także istniejące węzły optyczne.

Cable!Vision Europe: Czy jesteście zadowoleni z Chameleona, czy może zachodziły tam jakieś problemy techniczne w czasie pracy ?

Srdjan Durdjevic: Jesteśmy zadowoleni z Chameleona, zarówno pod względem zdolności technicznych, jak i funkcji operacyjnych.


RSS
Follow by Email
YouTube
FbMessenger
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
Copy link
URL has been copied successfully!